„Perła polskich uzdrowisk”

Krynica Zdrój

Jezioro Klimkowskie w miejscowości Klimkówka oddalone o 35km (40min samochodem) od Willi zalewklimkowka.pl

Krynica – Zdrój zwana „perłą polskich uzdrowisk” od lat cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Ta urokliwa miejscowość posiada szereg walorów, które przyciągają gości przez cały rok. Dzięki swojemu położeniu w kotlinie między Beskidem Sądeckim a Beskidem Niskim, u podnóży gór z Jaworzyną Krynicką na czele sprawia, że panuje tu swoisty mikroklimat, łagodny i delikatny, a powietrze pełne ozonu i fitoncydów-olejków eterycznych działa bakteriobójczo. Zdobywając okoliczne szczyty takich gór jak m.in.: Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.), Huzary (866m n.p.m) czy też Góra Parkowa (742m.n.p.m.) można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, które na długo pozostają w pamięci.

Co sprawia, że Krynica-Zdrój to uzdrowisko całoroczne? Sport, rekreacja i lecznictwo to główne atuty, które przyciągają tu turystów na nocleg http://meteor-turystyka.pl/noclegi,krynica-zdroj,0.html .. W Krynicy znajduje się doskonała baza do sportów zimowych takich jak: narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo czy hokej. Natomiast latem dużą popularnością cieszą się: nordic walking, kolarstwo górskie czy też biegi (co roku we wrześniu przy okazji Forum Ekonomicznego odbywa się tu Festiwal Biegowy przyciągający rzesze zarówno amatorów jak i zawodowców). Zasoby lecznicze jakimi dysponuje Krynica pomagają w polepszeniu stanu zdrowia i poprawie samopoczucia, a szereg atrakcji, które skierowane są do gości w każdym wieku dają możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości.

Krynica to słynny kurort nazwana perłą polskich uzdrowisk – słynie nie tylko z atrakcyjnych i poszukiwanych źródeł i borowiny ale także z  łagodnego i sprzyjającego turystom i kuracjuszom klimatu . Wspaniałe krajobrazy, wyśmienite warunki narciarskie dorównujące najlepszym europejskim stokom jakie panują przez pięć miesięcy w roku na  Jaworzynie Krynickiej – Królowej Beskidu Sądeckiego, na szczyt której pociągnięto kolejkę gondolową najdłuższą i najnowocześniejszą tego typu w Polsce (podróż na górę w 6-osobowych kabinach, 30 metrów nad ziemią  trwa 7 minut).

Jaworzyńskie trasy
 – jak twierdzą ci, którzy je testowali- są doskonałe. Szerokie i przestrzenne. Tras jest w sumie 8 a wśród nich najdłuższa oświetlona trasa w Polsce ma 2500 metrów długości, jest też czarna trasa o nachyleniu 25 stopni posiadająca homologację FIS  (Międzynarodowej Federacji Narciarstwa).  Także w Słotwinach (peryferie Krynicy) mają osiem wyciągów od 120 do 950 metrów i kilkanaście tras zjazdowych o różnym stopniu trudności dla narciarzy klasycznych oraz snowboardzistów.

Dla zwolenników jednej deski przygotowano tu specjalną rynnę snowboardową tak zwany order-cross.  Pięćset metrów od naszej willii znajduje się wyciąg Henryk na zboczu Góry Zamkowej , jest przeznaczony dla zwolenników narciarskiej klasyki. W Krynicy znajduje się kryta hala lodowiskowo-sportowa. Odbywają się tam ślizgawki ogólnodostępne z wyłączeniem maja i czerwca. Kolejną atrakcją Krynicy są: Sankostrada położona na stoku góry Iwonka ? całoroczny tor saneczkowy o długości 1 km, jest też  oświetlona tuba w której można zjeżdżać z prędkością 60km/h o długości 800metrów , a także rajskie zjeżdźalnie  znajdujące się na Górze Parkowej. Są to 3 rodzaje metalowych rynien :od spokojnej fali poprzez spiralę aż do jedynego w Polsce Kamikadze. Na górę można się wdrapać pieszo albo wjechać w blaszanym wagoniku najstarszej w Polsce kolejki linowo-terenowej.

Co roku w miesiącu sierpniu  odbywa się w Krynicy Europejski Festiwal im. Jana Kiepury z udziałem plejady wspaniałych śpiewaków, muzyków, tancerzy, aktorów i gwiazd estrady na który przybywa publiczność z różnych zakątków świata. Krynica słynie z budowli, zaprojektowanych przez wybitnych i pełnych fantazji XIX wiecznych architektów. Tutaj mieszkał i pisał Józef Ignacy Kraszewski , marszałek Józef Piłsudski , Jan Kiepura.

W Krynicy przy deptaku w Romanówce znajduje się muzeum Nikifora jego obrazki których namalował przypuszczalnie 40 tysięcy to prawdziwa kopalnia wiedzy o miasteczku , także przy deptaku znajdują się pijalnie wód które pomagają leczyć i usprawniają pracę nerek, nadużycia alkoholu oraz nerwy.  Główna pijalnia jest zarośnięta egzotyczną roślinnością, przeszklona i kontrastuje z wdzięczną architekturą kurortu . Krynickie powietrze jest pełne ozonu i fitoncydów-olejków eterycznych, które działają bakteriobójczo

ATRAKCJE CZEKAJĄCE NA PAŃSTWA W KRYNICY – ZDRÓJ

Dlaczego właśnie do Krynicy?

Doskonała baza narciarska (doskonałe warunki narciarskie utrzymują się średnio przez pięć miesięcy w roku):

– Jaworzyna Krynicka, „są doskonałe” tak twierdzą ci, którzy testowali trasy Jaworzyny. Szerokie i przestrzenne z najdłuższą oświetloną nartostradą w Polsce o długości 2500 m., czarna trasa o nachyleniu 25 stopni posiadająca homologację FIS, znajdują się tu liczne wyciągi-krzesełkowe i orczykowe oraz nowoczesna kolej gondolowa.- Słotwiny, znajduje się tam osiem wyciągów od 120 do 950 metrów i kilkanaście tras zjazdowych o różnym stopniu trudności dla narciarzy klasycznych oraz snowboardzistów dla których przygotowano tu specjalną rynnę snowboardową tak zwany order-cross,- czterysta metrów od naszej Willi na Stoku, na zboczu Góry Zamkowej, znajduje się wyciąg „Henryk”, jest przeznaczony dla zwolenników narciarskiej klasyki.

Jaworzyna Krynicka ( 1114 m. n. p. m.)  – jest to najwyższy szczyt  Pasma Jaworzyny, z którego rozciąga się panorama Beskidu Niskiego, Sądeckiego i Tatr. Na szczyt można się dostać jednym z kilku szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności lub nowoczesną i najdłuższą w Polsce koleją gondolową pokonując trasę około 2 km w ciągu 7 minut. Szereg atrakcji powoduje, że Jaworzyna Krynicka jest popularna zarówno zimą jak i latem.

Góra Parkowa (742 m. n.p.m.). Znajduje się ona w centrum Krynicy nad popularnym Deptakiem. Na szczyt Góry Parkowej możemy się dostać pieszo licznymi ścieżkami spacerowymi lub kolejką linowo-terenową, która była pierwszą tego typu koleją w Polsce i do dziś zachowała swój zabytkowy charakter. Pokonując pieszo trasę na szczyt można zatrzymać się na chwilę zadumy przy figurze Matki Bożej lub odpocząć na Polanie Michasiowej gdzie znajduje się źródełko miłości. Na szczycie czekają takie atrakcje jak:

„Rajskie ślizgawki” – są to 3 rodzaje metalowych rynien: od spokojnej fali poprzez spiralę aż do jedynego w Polsce Kamikadze,
– zjeżdżalnia pontonowa,
– restauracja.

Deptak – serce Krynicy, gdzie można odpocząć i zrelaksować się podziwiając piękne kompozycje kwiatowe, którym towarzyszą fontanny. Na uwagę zasługuje również zabudowa architektoniczna deptaku z Pijalnią Główną, Muszlą Koncertową oraz Starym i Nowym Domem Zdrojowym na czele,

Liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności – od spacerowych po trasy wymagające dobrej kondycji fizycznej. Tuż obok naszej Willi na Stoku znajduje się szlak prowadzący na Górę Krzyżową i dalej do Przełęczy Krzyżowej , gdzie znajduje się skrzyżowanie kilku szlaków turystycznych.

Lecznicze wody mineralne dostępne w czterech urokliwych pijalniach.

Baseny – zarówno kryte znajdujące się w różnych ośrodkach (ogólnodostępne) jak i odkryte znajdujące się w Krynicy oraz pobliskiej Muszynie.

Kryta hala lodowa czynna niemalże przez cały rok (z wyjątkiem maja i czerwca) , można tu zarówno samemu sprawdzić się w jeździe na łyżwach podczas ślizgawek (na miejscu znajduje się wypożyczalnia łyżew) jak i  podziwiać zawodowców podczas meczów hokejowych czy pokazów jazdy i figurowej.

Krynicki Park Linowy.

Sankostrada – całoroczny tor saneczkowy o długości 1 km położony na stoku góry Iwonka, jest też  oświetlona tuba w której można zjeżdżać z prędkością 60km/h o długości 800 metrów.

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury odbywający się tu co rok w sierpniu.

Szlak Cerkwii Łemkowskich – szlak ten poświęcony jest budownictwu sakralnemu, dotyczy budowli drewnianych oraz murowanych znajdujących się w samej Krynicy jak i na terenach okolicznych , które do niedawna zamieszkiwała ludność łemkowska.M

Muzeum Nikifora, Muzeum Turystyki Górskiej w schronisku na Jaworzynie Krynickiej oraz Muzeum Zabawek.

Liczne budowle, zaprojektowanych przez wybitnych i pełnych fantazji XIX wiecznych architektów.

Bogata baza gastronomiczna pozwalająca zaspokoić najbardziej wyszukane smaki.

Krynica jest doskonałą bazą wypadową. Stąd blisko na Słowację, Węgry i do Austrii.